Valdis ‘’Staburaga bērni” – grāmata un izrāde…

Lielākā daļa mūsu skolas skolēnu noskatījās Valmieras Drāmas teātra izrādi “Staburaga bērni”. Pirms tam arī vajadzēja izlasīt grāmatu un par to stundā runāt (vismaz mums). Bet vai visi izlasīja? Tāds ir lielais jautājums, tāpēc es nedaudz pastāstīšu par pašu autoru un viņa stāstu.

Valdis (pilnajā vārdā Voldemārs Zālītis) dzimis 1865. gada 28. septembrī Sausnējas muižā dārznieka ģimenē. Viņš ir bijis skolotājs. Rīgā strādājis dažādās skolās (1918.-1919.). Pēc tam līdz 1927. gadam bijis pārzinis savienotajās pirmmācības skolās (vēlāk – pamatskolās; jāatzīmē, ka 1993. gadā Rīgas 1. pamatskolai piešķirts V. Zālīša vārds). 1926. gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Grāmata ‘’Staburaga bērni’’ ir iznākusi 1895.gadā. Tajā aprakstītie notikumi norisinās Vīgantē (vietā netālu no Daugavas). Grāmata ir par divu zēnu Janča un Marča draudzību. Viņi ir nešķirami draugi, lai gan pēc kopīgi pavadīta gada šķiršanās tomēr notiek. Grāmata ir aprakstīti dažādi zēnu piedzīvojumi.

Es tāpat kā lielākā daļa mūsu skolas skolēnu iniciatīvas ‘’Latvijas skolas soma’’ ietvaros devos skatīties Jāņa Znotiņa izrādi ‘’Staburaga bērni’’. Man šī izrāde šķita ļoti interesanta un ļoti smieklīga.

Ja salīdzina grāmatā rakstīto ar izrādē redzēto, ir ,protams, atšķirības, jo nekad izrāde nebūs tāda pati kā grāmata. Man šķiet, ka izrāde ir interesantāka kā grāmata, jo uz skatuves ir parādīti paši svarīgākie notikumi. Šī izrāde man liekas kas neredzēts, jo uz skatuves bija divi aktieri un tas arī viss. Un šie divi aktieri spēlējās ar mantām, kas viņiem bija (piemēram, džemperis kļuva par slidām, kedu aukliņas par makšķerēm).

Esmu izrādi arī redzējusi TV. Manuprāt, TV izrāde izskatās labāk, jo var redzēt skaidrāk visus gaismas efektus, nekā tas notika uz skatuves kultūras centrā.

Iesaku jums visiem noskatīties šo izrādi un, protams, izlasīt grāmatu.

Bernadeta Balode,

6.a klases skolniece